…alebo SLOVÁ, KTORÉ NIČIA

Slová majú obrovskú moc. Dokážu premieňať srdce, ale ho aj uzatvárať. Každý deň z našich úst plynú stovky slov, ktoré nie vždy máme pod kontrolou. Ktoré slová zraňujú a ktoré naopak žehnajú? Viac sa dozvieš v článku…

1. NEZNÁŠAM ŤA!

Hnev nikdy nebol najlepším radcom. V situácii, keď nás niekto z blízkych poriadne “naštve” sme schopní vyprodukovať veľké množstvo slov, ktoré zrania. Až po hádke si často uvedomíš, že si to poriadne prehnal a dané slová precenil. Ak teda niekomu pri výmene názorov povieš, že ho neznášaš, rúcaš vzácne puto, ktoré medzi vami je. Namiesto toho sa v takej situácii pokús upokojiť. Schlaď si hlavu krátkym časom osamote – tvoj blízky to pochopí a určite si rád utriedi myšlienky aj on radšej niekde sám na krátkej prechádzke, alebo v inej izbe, akoby mal s tebou nezmyselne bojovať v hádke. Počas tohto času pros Ducha Svätého o dar lásky, múdrosti a pokoja. Spomeň si, čo je na tomto človeku dobré, čo dobré už pre teba urobil a prečo ho máš rád. Pri opätovnom rozhovore mysli na to, za čo si sa modlil. Aj napriek hnevu a bolesti mu nehovor, že ho neznášaš, ale naopak. Buduj radšej lásku, ako oddelenie, ktoré ničí postupne všetky vzťahy.

character-1797362_960_720

2. SI HLÚPY!

Keď ťa niekto urazí, alebo urobí nejakú chybu, vieš to určite veľmi rýchlo okomentovať. Zaujímavé však je, že ak urobíš chybu ty sám, tak si voči sebe o čosi zhovievavejší. Vyhovoríš sa na únavu, nepozornosť, množstvo práce… My ľudia sme občas majstrami vo vytváraní výhovoriek. Ale ak ide o pochybenie druhých, vieme to pohotovo a šťavnato okomentovať: “Ty si taký hlupák, hlupaňa, ako si len mohol/a urobiť takúto chybu?” Neviem ako to je u teba, ale myslím si, že takéto slová ešte nikomu nepomohli a ani nikoho nepovzbudili v jeho ďalšom rozvoji. Okrem iného, v súčasnosti je takisto veľký tlak – od každého sa vyžaduje veľká profesionalita, bezchybnosť, duchaprítomné reakcie, flexibilnosť a ešte omnoho viac. Veľa ľudí žije v obrovskom tlaku, aby v svojom živote nepochybili. Stačí napríklad jedna maličkosť, malá chybička a prídu o prácu, ktorú je dnes veľmi ťažké zohnať. Ak si takýto tlak vytvárame aj v našich rodinnách a vzťahoch, ničíme tým v prvom rade pokoj a zároveň dôstojnosť a úctu daného človeka. Keď pôjdeš nabudúce v pokore srdca na sv. spoveď, spomeň si, že ani ty nie si dokonalý – inak by si nešiel prosiť Boha o zmierenie. Ďakuj Nebeskému Otcovi, že ti odpúšťa tvoje hriechy a rob aj ty podobne. Tak ako ťa povzbudzuje Boh a vidí v tebe to najlepšie, pokús sa vidieť to dobré a múdre aj v ľuďoch okolo teba. Uvidíš, že väčšiu zmenu u ľudí spôsobíš úctou a láskou, než ich zhadzovaním a vysmievaním.

woman-1006100_960_720

3. UŽ TI NEVERÍM, ŽE SA ZMENÍŠ!

Vieš, kto ťa dokáže naviac zraniť a ublížiť ti? Práve ten človek, ktorý ti je najbližší a ktorý vie o tebe toho najviac – tvoj manžel, manželka, deti, rodičia, či blízky priateľ, priateľka. Je to možno smutné poznanie, ale zároveň aj realistické. Je prirodzené, že naše vzťahy sú živé a občas v nich riešime zranenia a nezhody. Ak ti však niekto ublíži už po 856-krát rovnakým spôsobom, možno ani nemáš chuť daného človeka vypočuť. Najradšej by si už nad ním “zlomil palicu” a pokúsil sa hľadať šťastie niekde inde. No rodinu ani svojich najbližších nemôžeš jednoducho len tak vymeniť. Boh ti daroval presne takých ľudí, akých potrebuješ. Ak sa napr. modlíš za väčšiu lásku a trpezlivosť, tak si píš, že ťa Boh bude cez ňu učiť možno aj v tvojej domácnosti! :-) Tvoji blízki si chybu časom uvedomia a možno za tebou prídu aj s ospravedlnením. Keď ich však zrušíš tvojou rezignáciou z ich správania, môžeš im veľmi ublížiť. Hoci môže byť pre teba veľmi ťažké odpustiť stále tú istú chybu, spomeň si na Ježišove slová. Odpusti pokojne aj 77-krát. Aj keď to bude ťažké. Vedz, že aj ty robíš chyby a Boh nad tebou nerezignoval, ale bude za teba bojovať až do samého konca tvojho života. Modli sa teda za otvorené srdce, aby si dokázal prijať každého s jeho chybami – v prvom rade seba a potom aj všetkých naokolo.

heartsickness-428103_960_720

PROS O MÚDROSŤ

Vzťahy sú nádherné a radostné, ale na druhej strane často aj veľmi zložité a komplikované. To ako v nich komunikujeme je často aj ich odrazom. Ak si doteraz príliš nemyslel na to, ako sa so svojimi blízkymi zhováraš teraz je možno čas práve sa na to pozrieť bližšie. Skús dnes prehodnotiť svoje slová, ktoré adresuješ ľuďom okolo seba. Nedávaš do svojich slov príliš veľa irónie a výsmechu? A si si stopercentne istý, že tvojím slovným humorom nikomu neubližuješ? Nájdi si teda chvíľku čas na modlitbu a pros Nebeského Otca, aby ti dal dar múdrosti do všetkých tvojich slov. Vyprosme si navzájom pre seba viac lásky aj do tejto často nepoznanej oblasti – komunikácie medzi sebou navzájom.

Alžbeta Šutková