Pri sledovaní denných správ a aktuálneho spoločenského diania sa niekomu môže zdať, že na Slovensku sú len tragické nehody, korupcia politikov a podpora práv homosexuálov. No zároveň to môže znamenať, že kresťanov je málo počuť. A pritom Svätý Otec František otec nás učí, že nie je dôvod stať v úzadí, keď treba ukazovať na utrpenie blížnych, konzumnú spoločnosť či silu modlitby. Tieto veľké a konkrétne činy nemajú byť iba na pleciach pápeža Františka, ale každého z nás.

A duchu konkrétnych činov sa stretli zástupcovia viacerých kresťanských spoločenstiev v dome Quo Vadis v Bratislave s biskupom bratislanskej arcidiecézy, Jozefom Haľkom. Medzi zastúpené organizácie a spoločenstvá patrili Inštitút pre ľudské práva a rodinnú polituku, Regnum Christi, Comunione e liberazione, Modlitby Matiek, Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Kolégium Antona Neuwirtha, Katarínka, Spoločenstvo kresťanského života, Spoločenstvo pri Dóme Svätého Martina a mnohé ďalšie.

Všetci účastníci stretnutia mali možnosť sa vzájomne informovať svojich aktuálnych a pripravovaných aktivitách, o svojich výzvach a ťažkostiach. V rámci Cirkvi je badateľná snaha sa prepájať sa a koordinovať jednotlivé aktivity. Na stretnutí odznelo niekoľko priorít a praktických výzviev pre rok 2014:

  • Prichádzajúci rok bude zasvätený Sedembolestnej Panne Márii. Ústrednou udalosťou by mohla byť odpustová slávnosť 15. septembra v Šaštíne.
  • Na internete koluje veľké množsto podpisových výzviev týkajúcich sa ochrany rodiny a manželstva. Ukazuje sa ako dôležité tieto výzvy usmerňovať, lebo nie všetky sú pre dobro veci.
  • Je potreba aktívne sa zapájať do pracovných skupín, ktoré pripravujú podklady pre legislatívu. Nestačí robiť proti akcie prostredníctvom podpisových výzviev, je čas tvoriť.
  • Chystajú sa podujatia ako Deň rodiny a Bratislava za život. Je veľký priestor sa zapojiť do organizácie Dňa rodiny v Bratislave.
  • Spoločenstvá uvítajú informácie o vhodných priestoroch na pravidelné aj nepravidelné stretnutia

Stretnutie otca biskupa s vedúcimi laických spoločenstiev bolo veľmi praktické. Je čas prinášať svetlo kresťanstva do všetkých oblastí verejného života podobne ako nám to ukazuje Svätý Otec František. Ak máte ďalšie nápady, ako robiť veci lepšie, dajte vedieť prostredníctvom diskusie pod článkom.

Oficiálna tlačová správa zo stretnutia: Okolo 60 lídrov bratislavských spoločenstiev s biskupom J. Haľkom.