Flag_of_Slovakia_WavyStojíme na prahu druhého kola prezidentských volieb, kde kandidujú Andrej Kiska a Róbert Fico. V posledným dňoch sme boli svedkami rôznych vyhlásení a prejavov podpory na jednu alebo druhú stranu. Nemalou skupinou voličov sú práve kresťania a ich hlas má v spoločnosti pomerne veľkú váhu. Namieste je otázka, ako sa má kresťan vo voľbách rozdhodnúť. Pre mnohých nie je ideálny ani Fico ani Kiska a tak zvažujú možnosť nevoliť.

Volebný sprievodca uverejnený na volim.sk dáva toto odporúčanie: “Ak nie je možná voľba ideálneho kandidáta, zákona alebo politického programu, mali by sme si vybrať najlepšiu možnosť, ktorá podporuje najväčšie dobro a predstavuje najmenšie zlo. Nevoliť môže byť jednou z volieb, ale zvážme, či v konkrétnom prípade nevoliť naozaj znamená podporiť dobro a obmedziť zlo.”

Dať hlas v situácii, keď žiadna voľba nie je ideálna, nie je z morálneho hľadiska to isté ako priama podpora kandidátov, zákonov alebo programov, ktoré propagujú veľké zlo. Aktuálne ide o aktivitu s cieľom obmedziť zlo, a teda je dobrá. Či je obmedzenie zla voľba Róberta Fica alebo Andreja Kisku, to už ostáva na posúdení každého voliča.

Pripravil: Tomáš Kuzár

Foto: Wikipedia (licencia CC)