zhjrIniciatíva Zastavme hazard je občianska iniciatíva viacerých občianskych združení a neformálnych skupín, ktorej cieľom je dosiahnuť obmedzenie hazardu na Slovensku. Slováci vložia do hazardu 2,5 miliardy eur ročne. Hazard ničí rodiny a životy. Občania nielen prichádzajú o majetok, ale deti o otca, matky o synov. Vedecké štúdie ukazujú, že 75 % všetkých príjmov kasín a výherných zariadení je od problémových a patologických hráčov. 25 % zo všetkých, ktorí hrajú na výherných automatoch, spadajú do kategórie problémových a patologických hráčov. Kasína profitujú z problémových a patologických hráčov, ktorí v nich utratia v priemere 10 až 20-krát viac ako neproblémoví hráči. Kriminálna aktivita je medzi hráčmi hazardných hier 18-krát vyššia než vo všeobecnej populácii. Asi tretina liečených pacientov má za sebou pokus o samovraždu.

Argument o tom, že hazard je legálny biznis obchádza realitu. Rovnako je legálny jeho zákaz. Nikto nikomu neberie licenciu na hazardné hry, tieto licencie sú obmedzené na stanovenú dobu. Mestá iba prestanú vydávať nové licencie. Iba v našej krajine sa stanovila bizarná podmienka predloženia petície 30 % občanov danej obce na to, aby sme tento biznis zakázať mohli. O inom biznise môžu mestskí poslanci rozhodnúť priamo, ale hazard má výnimočné postavenie. Občania nemajú inú možnosť ako túto hodenú rukavicu zodvihnúť a pokúsiť sa o nemožné. V Bratislave už ľudia dokázali z petície proti hazardu urobiť historicky najúspešnejšiu petíciu v tomto meste. Ešte nikto nevyzbieral podpisy od 10 % Bratislavčanov, t.j. 35000 podpisov. Iniciatíva Zastavme hazard sa snaží pomôcť ešte viac. Obmedzenie hazardných hier nie je nič neštandardné. Dosiahli to mnohé iné mestá ako Viedeň, Budapešť, Praha a Brno. Dokážeme to aj tu.

Preto iniciatíva Zastavme hazard podporuje petíciu proti hazardu v Bratislave a ďalších mestách Slovenska ako je Galanta, Prešov, Nitra, Ružomberok. Petície začali v mnohých mestách už skôr a neexistuje žiaden zákonný dôvod, aby petičné právo občanov bolo obmedzované v deň volieb. Občania majú právo vyjadriť svoj názor formou petičného práva kedykoľvek. Preto budeme zbierať podpisy pod petíciu bez obmedzenia aj v deň volieb tak, ako to robia naši dobrovoľníci od júna 2015. Petícia je občianska, nie politická aktivita a jej cieľom je zákaz hazardu a nič iné. Naši dobrovoľníci  budú iba zbierať podpisy pod petíciu proti hazardu, tak ako to robia na viacerých miestach Slovenska už teraz.

Rozumieme, že táto občianska aktivita sa majiteľom herní nepáči a urobia všetko preto, aby si uchovali svoj biznis vrátane spochybňovania občianskej spoločnosti a jej dobrovoľného angažovania sa, ale nemienime sa tomuto tlaku podvoliť.

Vyzývame všetkých ľudí, ktorí nie sú politicky angažovaní, aby sa prihlásili za dobrovoľníkov petície proti hazardu na stránke www.zastavmehazard.sk.