Katolíci na Srí Lanke sa boja zneužitia pápežovej návštevy

Na ostrove Srí Lanka vládnu pochybnosti okolo januárovej návštevy pápeža Františka. Ako píše portál Vatican Insider, pochybnosti ohľadom návštevy vládnu dokonca aj medzi miestnymi biskupmi. Problémom však nie je pápežova návšteva, ale jej nevhodné načasovanie, resp. nevhodné načasovanie volieb.

František navštívi Srí Lanku už 13. januára. Súčasný prezident Mahinda Rajapaksa však stanovil dátum prezidentských volieb na 8. januára, teda len päť dní pred pápežovým príchodom do krajiny – a to je pre mnohých katolíkov problém.

Napriek výzvam katolíckych biskupov, aby prezidentskí kandidáti nezneužívali pápežovu návštevu na získanie preferencií, súčasný prezident urobil rafinovaný politický ťah, keď dal dátum konania volieb práve v čase, keď má prísť do krajiny František. Totiž, jeho najväčší súper Maithripala Sirisena je rovnako, ako súčasný prezident, ktorý chce svoj post obhájiť, z budhistickej strany. Budhistov je v krajine až 69 percent a tak o výsledku rozhodnú náboženské menšiny. Navyše, keď prezident určil dátum volieb, apoštolská cesta pápeža bola potvrdená a prípravy už bežali naplno. Súčasný prezident Srí Lanky sa stretol s Františkom už začiatkom októbra vo Vatikáne. Fotky z tejto návštevy využíva aj na predvolebných plagátoch.

Ďalším problémom je medzinárodný imidž prezidenta Mahinda Rajapaksa, ktorý bude pápeža v krajine vítať. Za posledných 5 rokov sa obraz jeho vlády v zahraničí zhoršil. Vláda je obviňovaná, že porušuje ľudské práva, hlavne tamilskej menšiny na severe ostrova. Srí Lanka bola 25 rokov rozdelená občianskou vojnou medzi  sinhálskou budhistickou väčšinou a tamilskou hinduistickou menšinou. Súčasný prezident pomocou armády dokázal v roku 2009 zvíťaziť a porazil tzv. tamilských tigrov. Tým sa v krajine skončila dlhotrvajúca občianska vojna. Katolícky tamilský biskup Rayappu Joseph však upozorňuje na systematické porušovanie práv tamilskej menšiny aj päť rokov od skončenia vojny. Napríklad vláda zaberá ľuďom pozemky a násilne na nich buduje budhistické chrámy, aby takýmto spôsobom potlačila najmä hinduistickú menšinu.

Mnoho krívd Problémom je aj beztrestnosť armády, ktorá počas vojny napáchala mnoho nespravodlivosti a zneužívala svoje právomoci. Na Srí Lanke zmizlo v minulosti tiež mnoho aktivistov, vrátane katolíckych kňazov. Vláda stále používa pohŕdavú rétoriku v súvislosti s utrpením časti populácie. A tak v súvislosti pápežovou návštevou si prezident bude chcieť vylepšiť svoj imidž. Biskup R. Joseph tiež upozorňuje na násilnosti v krajine, ktoré v minulosti vždy vypukli pred voľbami a po voľbách.

Mnoho katolíkov tiež kritizuje blízke vzťahy prezidenta a kardinála na Srí Lanke Alberta Malcolm Ranjith Patabendigea a vlastne prezidentov pokus tváriť sa ako „priateľ katolíkov“.

Z týchto dôvodov sa na Srí Lanke ozývajú dokonca hlasy, ktoré volajú po zrušení pápežovej návštevy. Pre sinhálsku časť obyvateľov je tiež problém aj plánovaná návšteva pápeža v sanktuáriu v Madhu, v tamilskej časti ostrova, ktorá bude trvať asi 3 hodiny. Do tejto časti ostrova sa nevedia dlhodobo dostať ani pozorovatelia OSN. Vláda ich tam totiž nepustí. Preto aj návšteva Františka v tejto oblasti je vnímaná politicky veľmi citlivo a nepáči sa ani prezidentovi.

Pápež prichádza ako posol pokoja a nádeje

Aj keď položíme Františkovu návštevu do kontextu, že prichádza ako posol pokoja a nádeje, šanca na jej zneužitie je vysoká. Rôzne združenia a organizácie na Srí Lanke volajú po zmene vlády a kritizujú korupciu, rodinkárstvo a politický útlak.

Na Srí Lanke je len 6,5 percenta katolíkov, ktorí často čelia ťažkostiam aj kvôli takmer 70 percentnej populácii budhistov. Katolíci napriek všetkému prežívajú blížiacu sa návštevu pápeža Františka aj ako zvláštne privilégium. Akokoľvek, ostrov, ktorý sa kedysi nazýval Perlou Indického oceánu sa postupne stal jeho Slzou.

Pavol Hudák , podľa Vatican Insider