Letné čítanie – Michela Murgiová: Stretnutie

stretnutie-vizualizc3a1cia-web-246x300-9522875

Letná novinka SSV pozýva na Sardíniu. Na letné mesiace pripravil Spolok svätého Vojtecha román úspešnej sardínskej autorky Michely Murgiovej, ktorú do slovenčiny preložil Stanislav Vallo.

Príbeh zavedie čitateľa do sardínskeho mestečka Cabras, kam prichádza na prázdniny k starým rodičom desaťročný Maurizio. Spolu s kamarátmi sa púšťa do dobrodružstiev, vďaka ktorým sa rodia kamarátstva na celý život. Večer sa rád pridruží k stretnutiam dospelých na priedomí, kde sa rozprávajú strašidelné príbehy o bludných dušiach či nehodných kňazoch.

Idylu mestečka, kde všetci cítia, že sú jedna veľká rodina, naruší rozhodnutie miestneho biskupa, ktorý sa ku koncu svojho pôsobenia rozhodne urobiť závažný krok: rozdeliť farnosť na dve. Až vtedy si všetci, starí i mladí, uvedomia, aký krehký môže byť materiál, z ktorého je ukutá kolektívna identita.

Konflikt kulminuje počas veľkonočnej procesie, ktorú miestni nazývajú Stretnutie. Vyvrcholí však rozuzlením, ktoré človeka osvieži brilantnou originálnosťou a nenapodobiteľným humorom.

Útla publikácia je vhodná pre všetky vekové publikácie, zmestí sa ku každej dovolenkovej batožine a poteší nielen svojím obsahom, ale aj grafickým spracovaním.

Záložka o autorke:

Michela Murgiová (*1972), talianska spisovateľka, sa narodila v sardínskom mestečku Cabras. Vyštudovala teológiu, vystriedala viacero zamestnaní a pôsobila aj v Katolíckej akcii ako vychovávateľka a animátorka. V súčasnosti sa angažuje tiež v regionálnej politike. Ako sama hovorí, i keď počas svojho života viackrát zmenila adresu svojho pobytu, nikdy neprestala byť Sardínčankou; i keď vyštudovala teológiu, nikdy nemala odvahu nazvať sa teologičkou.

Michela Murgiová nefajčí, nenosí drahé šperky, nemá rada rezané kvety a je vegetariánka. V politike inklinuje skôr k ľavici a tvrdí, že v jej predstave etiky má slovo „ľavica“ záväzný význam. Za svoje literárne počiny získala viacero prestížnych literárnych cien (Premio Campiello, Premio Mondello, Premio Dessì) a po jej románoch siahajú aj filmoví tvorcovia.

Zadná strana obálky:

Maurizio, desaťročný chlapec z mesta, prichádza do dediny svojich starých rodičov, aby tam strávil vytúžené prázdniny so svojimi kamarátmi. Strecha starej farskej budovy, vody mútneho rybníka, tajuplný kanál tiahnuci sa okolo kostola – to je prostredie, v ktorom sa rodia kamarátstva na celý život. Chlapec z mesta miluje hry na ulici, námorné bitky na jazere, hru na stroskotancov či neľútostných pirátov.

Večer sa rád pridruží k stretnutiam dospelých na priedomí, kde sa rozprávajú strašidelné príbehy o bludných dušiach či nehodných kňazoch. Neporušenú idylu mestečka, kde všetci cítia, že sú jedna veľká rodina, naruší rozhodnutie miestneho biskupa, ktorý sa ku koncu svojho pôsobenia rozhodne urobiť závažný krok: rozdeliť farnosť na dve.

Až vtedy si všetci, starí i mladí, uvedomia, aký krehký môže byť materiál, z ktorého je ukutá kolektívna identita. Konflikt vyvrcholí počas veľkonočnej procesie, ktorú miestni nazývajú Stretnutie. Vyvrcholí však rozuzlením, ktoré človeka osvieži brilantnou originálnosťou a nenapodobiteľným humorom.