2Farnosť Kibeho vznikla už v roku 1934. Špeciálnym miestom modlitieb a pútí sa však stala až po zjavení sa Panny Márie. Od júna 2001 bolo Kibeho v Rwande uznané z mariánske pútnické miesto. Kibeho sa nachádza blízko hraníc Burundi. Je vzdialené 190 km južne od hlavného mesta Rwandy – Kigali.

V novembri 1981 sa tu mladej študentke Alphonsine Mumureke poprvýkrát zjavila Panna Mária. Predstavila sa ako Nyina wa Jambo (čítaj njina va džambo), čo znamená matka sveta. Zjavenie sa opakovalo o mesiac a pol neskôr. Tentoraz sa s ňou stretli ďalšie dve študentky Nathalie a Marie Claire. Panna Mária sa dievčatám zjavila v čase, keď vládol v krajine pokoj a mier. Varovala ľudí pred nebezpečenstvom, ktoré hrozí Rwande a celému svetu, pretože žijú ďaleko od Boha. Počas zjavení zazneli silné výzvy k pokániu a zmeny sŕdc: “Kajajte sa, kajajte sa!” alebo “Obracajte sa, kým je ešte na to čas.” Panna Mária niekoľkokrát zopakovala jednu z tajomných viet: “Viera i neviera prídu skôr, ako si to stihneme všimnúť.”

Jej slová o bratstve a potrebe hlbokej premeny však ľudia nepočúvali. O viac ako 10 rokov krajina zažila ťažké obdobie – občiansku vojnu, ktorá vzala život desaťtisícom ľudí. Hoci je dnes v Rwande opäť mier, odkaz Panny Márie o bratstve medzi ľuďmi a hlbokej premene každého človeka na lepšieho zostáva naďalej aktuálny.

31.mája sa v Kibehu slávi Navštívenie Panny Márie a  posvätenie sanktuária Sedembolestnej Panny Márie. 31. augusta 2003 tu začali svoju misiu Otcovia pallotíni. Pútnické centrum Svätého Vincenta Pallottiho pomáha ľuďom zo zahraničia organizovať  púte do Kibeho.

Pripravila Darina Maňurová

Foto: Marián Čaučík, 2012

Článok prinášame v spolupráci časopisom Rebrík.