Odpustenie je hlavnou témou novej katechézy z niekoľkomesačnej duchovnej prípravy mladých Slovákov na Svetové dni mládeže (SDM). Najbližšie sa sa uskutočnia v júli 2016 v Krakove. Pred Vianocami ju prináša tím na Slovensku. SDM je stretnutie, ktoré spája spravidla každé dva až tri roky milióny mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec. Naposledy sa konali v brazílskom Rio de Janeiro. Účasť na SDM môžu rodičia venovať svojím deťom či vnúčatám ako originálny vianočný darček. Darčekový certifikát poskytne v prípade záujmu Rada pre mládež a univerzity KBS, ktorá pred mesiacom v spolupráci s Kanetom, n. o. a slovenskými diecézami a mládežníckymi organizáciami spustila oficiálnu slovenskú registráciu.

“Účasť na SDM stojí za to. Pozývame všetkých, aby sa pridali k nám. Na svetové stretnutie sa chystáme aj vďaka našej špeciálnej duchovnej príprave, ktorá obsahuje množstvo zaujímavých myšlienok a nápadov. Ide o súhrn katechéz, najnovšia, ktorú prinášame práve dnes, má vianočný a rozprávkový nádych. Napríklad cez aktivitu “Dvanásťhlavý drak” sa môžu mladí naučiť pomenovať svoje nedostatky a činiť za ne pokánie,” hovorí Pavol Danko, zodpovedný za tím duchovnej prípravy, ktorá má názov Milosrdný rok. Začala v septembri. Nesie sa pod rôznymi názvami, ktorých začiatočné písmená sú schované v akronyme “MILOSRDNE”. Tento názov vychádza z motta SDM 2016 v Krakove “Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo”. Po názvoch ako “Matka”, “Ilúzia” a “Liek” prichádza tím s novinkou “Odpustenie”.

Štvrtá katechéza obsahuje ďalšiu výzvu, ktorú od mladých žiada samotný Svätý Otec. V posolstve, ktoré napísal pred ich účasťou na SDM, ich poprosil, aby do života uvádzali skutky fyzického a duchovného milosrdenstva. Tím na to zareagoval a pozýva ich k tomu každý mesiac. “Keďže všetky aktivity tejto katechézy sú zamerané na odpúšťanie, ponúkame najmä tvorivé nápady ku skutku telesného milosrdenstva – nahých odievať. Môžeme napríklad darovať nepotrebné oblečenie, zorganizovať burzu či zbierku šatstva na pomoc núdznym, utečencom alebo ľuďom bez domova,” vysvetľuje Danko. Novinku – už štvrtú katechézu vrátane nápadov, ako žiť skutky milosrdenstva – je možné oddnes bezplatne nájsť na oficiálnej stránke www.svetovednimladeze.sk.

V novej katechéze je opäť list mladým, ktorý je na rovnakú tému, ako je názov katechézy (Odpsutenie). “Odpustenie zahŕňa nový spôsob pohľadu a vnímania. Keď si hlboko zranený(á), nevidíš osobu, ale stále vnímaš bolesť. Odpustenie znamená, že sa budeš snažiť pochopiť tú druhú osobu. Budeš rozlišovať, čo bolo z jej slabosti, čo od zlého a čo je jej pravá identita,” prihovára sa Karol Vallo, zodpovedný za koordináciu pastorácie mládeže v Žilinskej diecéze. Vyše 20-stranový materiál, v ktorom sú úryvky z Biblie, modlitby, prosby a citáty z denníčka sv. Faustíny Kowalskej, vypracovali skúsení lektori z viacerých miest Slovenska. Osobitnou časťou je návrh adorácie “Cesta odpustenia”, počas ktorej jej účastníci odpúšťajú napríklad rodičom, priateľom, učiteľom, kňazom za rôzne nesprávne rozhodnutia či negatívne činy.

Komunikačný tím SDM


Kontakt pre médiá: Michal Lipiak, +421(0)908 640 836 / E-mail: lipiak@kbs.sk