Na Vianoce sa tešíme a pripravujeme už dlhé týždne a mesiace vopred. No ich trvanie nám môže pripadať veľmi krátke, hlavne ak po sviatkoch musíme hneď nastúpiť do práce. Ako si však zachovať radosť v srdci z narodenia malého Ježiška aj počas celého vianočného obdobia? Zopár tipov nájdete aj v nasledujúcom článku…

1. Začínaj deň pri jasliach

Keď sa ráno zobudíš do sychravého rána, ktoré by si najradšej strávil so svojimi najbližšími, ale ty napriek tomu musíš do práce, začni tento deň pri betleheme pod stromčekom. Kľakni si k malému Ježišovi a buď mu vďačný za jeho narodenie a za dar spásy, ktorý si pre teba pripravil. Takisto mu poďakuj mu za sviatky, ktoré si mohol prežiť v kruhu svojej rodiny. Buď len jednoducho vďačný. A radosť Vianoc v tvojom srdci určite ostane.

1

2. Obdaruj ostatných

Aj keď je čas v práci po obednej prestávke vždy akýsi ťažší (po dobrom jedle sa vždy ťažko pracuje :-)), venuj aspoň 5 minút z tohto pracovného času obdarovaniu ostatných. Vezmi si do práce koláčiky (ktorých zásoby sa u vás doma ešte určite neminuli :-) a ponúkni ich svojim kolegom. Namiesto frustrácie z toho, že ste v práci si spoločne skúste pospomínať na uplynulé sviatky. Vďaka takémuto postoju možno povzbudíš k radosti aj svojich kolegov.

2

3. Čas na sv. omšu

Polnočná sv. omša, 1. a 2. sviatok vianočný. To sú sviatky, kedy je v kostoloch asi najviac veriacich. Aj keď je to pre teba časovo náročné a radšej by si si po práci oddýchol, zúčastni sa sv. omše aj počas celého vianočného obdobia. Spoločenstvo s ostatnými veriacimi Cirkvi ti môže pomôcť obnoviť si radosť z Ježišovho narodenia. A ak otvoríš svoje srdce Ježišovi počas sv. omše, určite objavíš aj radosť z toho, že k tebe príde v Eucharistii.

3

4. Vianočný večer

Keď sa vrátiš domov z práce, nezapínaj si hneď wifi na mobile, ani televízor v obývačke. Zavolaj svoju rodinu a prineste si napr. spoločenskú hru. Uvarte si nejaký dobrý teplý vianočný nápoj, prineste si vianočné dobroty a jednoducho trávte spolu čas, tak ako aj na Vianoce, keď ste mali jeden pre druhého viac času. Takýto spoločný čas, aj napriek rôznym domácim a pracovným povinnostiam sa pre vás stane veľkou vzácnosťou.

4

5. Spoločná modlitba

Svetlá vianočného stromčeka, zapálené sviece na adventom venci, či žiara vianočných svietnikov. To všetko môže nádherne dopĺňať spoločnú rodinnú modlitbu. Sadnite si do obývačky ako rodina a trávte čas v modlitbe. Môžete si spoločne prečítať príbeh Vianoc v Svätom Písme a spoločne sa o ňom pozdieľať, pomodliť sa radostný ruženec, alebo sa len tak spontánne modliť za úmysly svojej rodiny. Uvidíte, že tento čas vám obnoví radosť v srdci.

5

Na záver

Spôsobov, ako si uchovať radosť v srdci aj po skončení vianočných sviatkov je veľa. Hlavné však je ostať pevne ukotvený v Ježišovi. Ak je tvoje srdce blízko jeho srdca, určite nehrozí, že budeš po skončení sviatkov menej radostný. A hlavne – vianočné obdobie sa v Cirkvi zďaleka nekončí! Aj napriek tomu, že musíš aj v tomto čase, medzi sviatkami, pracovať, nezúfaj. Malý Ježiš pôjde s Tebou kamkoľkvek, kam pôjdeš aj ty. Stačí ho na tie miesta len pozvať.

Alžbeta Šutková