unnamed (1)Platforma CitizenGO oslavuje zrušenie rozsudku smrti v prípade pakistanskej kresťanky Asia Bibi.

Dnes najvyšší súd v Pakistane oslobodil Asiu Bibi, ktorá bola na základe falošného obvinenia z rúhania sa proti prorokovi Mohamedovi, odsúdená v moslimskej krajine na trest smrti obesením. Súd sa konal za zvýšených bezpečnostných opatrení nakoľko islamskí radikáli hrozili celonárodnými paralyzujúcimi protestmi a “strašnými” následkami pre sudcov a generála armády, ak by bola táto kresťanka prepustená.

Platforma CitizenGO, ktorá obhajuje náboženskú slobodu vo svete, 9 rokov neúnavne pracovala na prepustení nespravodlivo uväznenej matky piatich detí. S podporou státisícov občanov z celého sveta spustili viacero kampaní, v ktorých vyzvali prezidenta Pakistanu a ďalšie nadnárodné organizácie k zabezpečeniu jej prepustenia.

Od 16. júna 2009 bola Asia Bibi vo väzení, na základe falošného obvinenia z porušovanie zákona šária o rúhaní. Z hanobenia mena proroka Mohameda ju obvinili susedia v spore o prístup k pitnej vode. Jej rodina opakovane vyjadrovala obavy so zhoršujúceho sa fyzického stavu Asie Bibi vo väzení v Multane, kde bola v poslednom období z bezpečnostných dôvodov na samotke. Rodine Asie Bibi zaslala platforma finančnú pomoc, ktorú na právnu ochranu kresťanskej matky darovali tisícky občanov z celého sveta.  

Riaditeľka kampaní CitizenGO pre Slovensko, Miriam Kuzárová, neskrýva obrovskú radosť zo zrušenia trestu smrti Asie Bibi: “Na túto správu čakajú dlhých deväť rokov milióny ľudí z celého sveta,” uviedla. “Urobíme teraz všetko, čo je v našich silách, aby sme Asii a jej rodine zabezpečili bezpečný domov.” Mimoriadnej správe s hashtagom #asiabibi sa v priebehu hodín potešili tisícky ľudí aj na sociálnych sieťach.

Platforma udelila v roku 2012 Asii Bibi cenu HazteOir za to, že bola symbolom slobody náboženského presvedčenia, nakoľko sa odmietla vzdať svojej viery výmenou za slobodu.Cenu prevzal jej manželAshiq Masiha ich dcéra Eisham Ashiq, ktorá sa pri preberaní ocenenia vyjadrila: “Verím, že túto cenu bude môcť moja mama raz prevziať aj osobne.”  Snímky z akcie si môžete pozrieť tu.

Rodina Asie Bibi sa zúčastnila aj 1. medzinárodnej konferencie “Všetci sme N” WeAreN2015, ktorá sa konala v Madride v roku 2015. Na konferencii bol v premiére premietnutý dokumentárny film, ktorý obsahuje svedectvá a zábery počas cesty na záchranu Asie Bibi v Pakistane, s názvom: “Sloboda pre Asiu Bibi.” Film sa 5. júla 2017 premietal aj v parlamente EU v Štrasburgu. Obrázky z premiéry si môžete pozrieť tu.

Ignacio Arsuaga, výkonný riaditeľ celosvetovej platformy sprevádzal dcéru a manžela Asie Bibi do Ríma, kde sa na Svätopeterskom námestí stretli priamo s pápežom. Pápež František manželovi Asie Bibi povedal: “Modlím sa za Asiu, za Vás a za všetkých prenasledovaných kresťanov.” Obrázky si môžete pozrieť tu.